Ozon (O3) üç oksijen atomundan oluşan renksiz, keskin kokulu doğal bir gazdır. Yer yüzeyi yakınlarında toksik ve kirletici olan ozon, stratosfer tabakasında zararlı ultraviyole ışınları süzücü rolüyle hayati önem taşır. Keşfinden sonraki ilk yıllarda dezenfeksiyon amacıyla kullanılırken yıllar içerisinde yapılan çalışmalar medikal kullanımını gündeme getirmiştir.

Ozon tedavisi belirli bir miktarda ozon/oksijen karışımının vücut boşluklarına ya da dolaşım sistemine uygulanması olarak özetlenebilir. Ozon/oksijen gaz karışımı intravenöz, intramuskuler, intraartiküler, intraplevral, intrarektal ve intradiskal uygulanabildiği gibi topikal de uygulanabilir. En yaygın ozon uygulanma şekli majör otohemoterapidir.

Bu yöntemde hastadan özel bir şişe içerisine alınan 50–270 ml kan ozon/oksijen karışımı ile belirli bir süre temas ettirilir ve daha sonra tekrar vücuda geri verilir (reinfüzyon). Ozon uygulaması esnasında oksidatif stres ve lipid oksidayonu sonucu oluşan hidrojen peroksit ikincil haberci gibi davranarak ozon tedavisinin biyolojik etkilerine aracılık eder. Tekrarlayan ozon uygulamaları sonucunda antioksidan sistem uyarılarak oksidatif strese karşı direnç gelişir. Ayrıca hücre membranında bulunan yağ asitlerinin oksidasyonuna bağlı olarak çeşitli sitokin düzeyleri de artar.

Ozon tedavisi özellikle inflamatuar sürecin yoğun olarak yaşandığı ve immün sistemin ön planda yer aldığı fizyopatolojik durumlarda yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumlardan bazıları yara iyileşmesi, yaşa bağlı makuler dejenerasyon, iskemik ve infeksiyöz hastalıklardır.

OZON, lezyonlardaki oksijen stokunu arttırır. Yara tedavisini hızlandırır. Bakteri, mantar, virüsleri yok eder. OZON ile temas ettiklerinde hücre duvarları yok olur. OZON bunu sağlıklı hücrelere ve dokulara zarar vermeden başarır. Egzama, kesikler, yanıklar ve güneş yanıkları, mantar enfeksiyonları, bacak ülseri, yatak yaraları, hemoroitler, arı sokmaları, böcek ısırıkları, akne gibi cilt kaynaklı rahatsızlıklarda kullanılabilir. Soğuk algınlıklarında göğüs bölgesine masaj yapılabilir, temiz ve kuru ciltlerin nem ihtiyacını karşılamak için her gün kullanalabileceği gibi çeşitli deri inflamasyonlarında etkili bir ek tedavidir.

Atlet Ayağı, Fistül, Soğuk yanıkları, Sivilce ve diğer deri ile ilgili problemler, Gingivit, Vulvovaginit, Sedef hastalığı (Psoriasis), Ringworm (tinea, mantar enfeksiyonu), Ter bezi enfeksiyonları, Kulak enfeksiyonları, Tinea Versicolor- “Skin Yeast” (kronik mantar enfeksiyonu) tedavilerinde kullanılır. Her türlü yara, yanıklarda kundak isiliklerinde topik olarak kullanılır. Cilt yağlanması (yağ salgısını düzenliyor), Cilt kuruluğu ve kırışıklığı (besliyor, düzeltiyor) Çatlak tedavisinde (onarıyor), Saç dökülmesinde (yeniden yapılandırıyor) , Aşırı terlemede (teri kontrol altına alıyor), Selülit gidermede (dokuda kan dolaşımını düzenliyor)

Cilt tahrişlerinde (cildin kendini onarmasına yardım ediyor), Kötü vücut kokularında ( salgıları düzenliyor) Ozon gazı yüzyıllardır tıb alanında kullanılmaktadır Ozon oksidan yanı yakıcı bir özelliğe sahip güçlü bir mikrop öldürücü olup mikroorganizmaların butun tiplerini öldürebilir

Ozon virüs bakteri mantar ve parazitleri öldüren en güçlü doğal dezenfektandır. Sızma zeytinyağı doğanın en şifalı ve insan saglığına yararlı yağıdır. Yenmesi kadar cildede çok yararlı bir yağdr; E vitamini deposudur.